top of page

2017

Zespół zidentyfikował w okolicach przełęczy nad Roztokami (Gmina Cisna) nowożytne umocnienie ziemne. Szaniec Konfederatów Barskich z 1769r jest jednym z lepiej zachowanych w Polsce obiektów z tego okresu. Obiekt jest położony przy szlaku i ma szansę stać się główną atrakcją turystyki militarnej Gminy Cisna o co zabiegają członkowie grupy „Orły Historii”. Wyniki badań prowadzonych nad szańcem zostały opublikowane w dwumiesięczniku „Podkarpacka Historia” nr25-26.

 

25 września 2015 

Uroczyste otwarcie szlaku edukacyjnego „Lotnicze Ślady w Karpatach”. W szlaku edukacyjnym ujęto ustalenia będące efektem badań prowadzonych przez grupę. Do dziś Orły Historii odnalazły w obszarze administrowanym przez Nadleśnictwo Cisna cztery miejsca katastrof lotniczych z okresu walk o przełęcze karpackie w 1944r

 

 2014

Członkowie grupy uczestniczyli wraz z pracownikami krakowskiego oddziału IPN w pracach terenowych mających na celu zbadanie miejsca ukrywania się i śmierci byłego żołnierza AK Stanisława Perełki „Dębińskiego” zamordowanego w lesie Krzemieniny 10.07.1955r. przez funkcjonariuszy UB. Szeroko temat opisany został w Zeszytach Historycznych WiN-u nr 42 w artykule autorstwa Dawida Golika i Marcina Kasprzyckiego pt. „ Ostatni „leśni” Małopolski. Grupy zbrojne Stanisława Perełki „Dębińskiego”. 

 

2013-2014

Na terenie Nadleśnictwa Komańcza współpracowaliśmy z lokalnymi władzami w sprawie ustalenia okoliczności domniemanego mordu dokonanego przez UPA na żołnierzach WP w okolicach Magurycznego.

 

2012

Orły Historii  odnajdują miejsce katastrofy samolotu Ła-5FN na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Cisna. Po zakończeniu badań w miejscu upadku maszyny na wniosek „Orłów Historii” Urząd Gminy Cisna uzyskał od Wojewody Podkarpackiego zgodę na przeprowadzenie ekshumacji zmineralizowanych szczątków zwłok pilota. W dniu 19.10.2012r. zorganizowano ekshumację, po czym szczątki żołnierza przewieziono i pochowano na cmentarzu wojennym w Baligrodzie. Wrak samolotu został przez grupę przekazany do Muzeum Lotnictwa w Krakowie, które zobowiązało się konserwować i eksponować przejęte artefakty.

Czytaj więcej

bottom of page